2015. november 2., hétfő

Séta- Futó- és Kerékpáros utak kijelölése a Sokorói dombságban

Idén -azaz még tavaly - nagy fába vágtuk a fejszénket. Úgy gondoljuk Győr környékén is rengeteg szép, látogatásra érdemes természeti érték van. Ezért 2014 évi Zöld Forrás pályázatunkat a fenti címmel adtuk be a Földművelésügyi Minisztériumhoz.
Tervünkben rövidebb, könnyen megközelíthető séta utak kijelölése, valamint, egy a dombságot átszelő és majd a Bakony és a Balaton felé továbbvivő kerékpáros út létrehozása szerepelt.
'Kanyon'
Célunk, hogy sétaútjainkkal  olyan embereket csaljunk ki az erdőbe, akik nem járnak rendszeresen a hegyekbe, nincs szuper profi túrafelszerelésük, de szívesen eltöltenek-eltöltenének pár órát a természetben. Gondoltunk a kisgyerekes családokra és az idősebbekre is, akinek 10-15 vagy több kilométer különböző okok miatt már nem teljesíthető. A futás pedig egyre népszerűbb sport. Ez is egészségesebb, pihentetőbb ha nem a betonon, házak, autók között, kutyák elől sprintelve kell megtenni a tervezett távot. Ráadásul jelölt útjainkat használók, családtagjaikat is tájékoztathatják aznapi edzéstervükről. 
A kerékpáros útvonal hasonló céloktól vezérelve készült. Ugyan, ez inkább egynapos elfoglaltságot jelent, de a terep könnyű, a már létezett aszfaltos utakon vezet, nem kell hozzá profi bicikli.  Alap elv volt, hogy vasútállomástól vasútállomásig vezessen, de vannak alternatív útvonaljavaslatok is benne. A legdélebbi 'csücske' pedig már szinte a Bakonyban van. 
A munkába azonnal belefogtunk, amint megtudtuk, hogy támogatást nyertünk. Az ősz a tervezéssel, egyeztetéssel, és útvonalak keresésével telt. 
Kupaktanács a térkép fölött
Amint kialakultak a terveink, felkerestük az illetékeseket: A terület kezelőjét, Kisalföld Erdőgazdaság Ravazdi Erdészetét, és a Fertő-Hanság Nemzeti Parkot, mivel az utak a Pannonhalmi Tájvédelmi Körzet területén vannak.
Tanácsot kértünk a Győri Vasutas Természetjáró Egyesület turistaút festő szakembereitől. Amíg az engedélyekre vártunk, elkezdtük tervezni az útjeleket és a tájékoztató táblákat.
Közben már apró kincsekre leltünk:
Egy ritka díszes tollasmoly (Amblyptilia acanthadactyla)
csücsül ezen a vajszínű ördögszemen (Scabiosa ochroleuca)
Májusban eljött a megvalósítás ideje. Önkéntes hétvégénken 20 ember segítségével állítottuk fel a táblákat és tettük ki az útjeleket.

A tábla keret összeszerelése

Az útjelek is kikerültek


A kerékpáros útvonal kitáblázásában a Bakonyi Kalandorok Turista Egyesület tagjai segítettek.

Még meg se száradt a beton, a srácok már érdeklődtek és indultak volna azonnal.
Néhány útjel és felirat külön fa táblára került.
 A projektet egy átadó ünnepséggel zártuk le, május végén. A Szalóky Géza, győrújbaráti polgármestere kedves szavakkal köszöntötte egyesületünket és üdvözölte kezdeményezésünket.

Reméljük útjainkat sokan használják, és általuk sokan kerülnek közelebb a természethez. Mi hálás köszönettel tartozunk:
  • Győrújbarát Önkormányzatának elvi támogatásukért és önkénteseink szállásáért
  • Csuka Istvánnak, a Győri Vasutas Természetjáró Egyesület elnökének a sok hasznos tanácsért
  • Halász Attilának útvonaljavaslataiért, önkéntesként végzett munkájáért
  • Hernádi Lászlónak, Szöllősi Rékának, Szakács Gábornak, Nemes Zoltánnak, R. Tóth Máriának, Szimeth Zsoltnak a tábláinkon megjelenített gyönyörű fotókért
  • A Bakonyi Kalandorok Turista Egyesületnek önkéntes segítségükért
  • A munkálatok során rátaláltunk a védett díszes tarkalepke
    (Euphydryas maturnna) egy addig ismeretlen állományára.
     
  • Egyesületünk önkénteseinek az egész projekt alatt nyújtott munkájukért
és végezetül, de nem utolsó sorban a Földművelésügyi Minisztériumnak a Zöld Forrás 2014 pályázat keretében nyújtott anyagi támogatásért.

Az utak részletes leírása hamarosan olvasható lesz honlapunkon.