Dr Ambrus András képe a Körinfo honlapjáról |
Fokozottan védett fajokkal foglalkozó sorozatunkat egy 'őskövülettel' kezdjük, az egyetlen, hazánkban ilyen státuszt élvező szitakötővel:
A Cordulegaster heros, magyarul ritka hegyiszitakötő vagy másik nevén kétcsíkos hegyiszitakötő a Soproni-hegységből a Mecsekből, az Őrségből és a Zselicből ismert. Lárvája 4-5 év alatt fejlődik ki, viszonylag kisebb magasságok, hegylábak, dombvidékek árnyékos, köves vízfolyásaiban. Magyarországon kívül csak Ausztriában, Szlovéniában és Horvátországban fordul elő. A faj fennmaradása az osztrák, a szlovén és a magyar populációk túlélésén múlik. Legnagyobb veszélyeztető tényező a tarvágásos erdészeti beavatkozás, ami a patakok vízjárását kiegyenlítetlenné teheti, illetve megszünteti az árnyékolást. Eszmei értéke: 100000 Ft.
A szitakötőkről általában:
forrás: http://www.mecsek.gportal.hu |
A szitakötőkkel kapcsolatos egyik legérdekesebb tény, hogy őseik kb. 300 millió éve a karbon korban jelentek meg, mint a szárazföld egyik első hódítói. Egyik, kövületekből ismert fajuk (Meganeura monyi) 70 cm-es szárnyfesztávolsággal rendelkezett, amivel kiérdemli a valaha élt rovarok között az 'egyik legnagyobb' címet. Fénykorukat a Permben élték, amikor a mai ismert rendek első képviselői is megjelentek. Azóta ugyan már csak egykori tündöklésük halvány holdvilágában tetszelegnek, de még mindig benépesítik Földünk jelentős édesvízi élőhelyeit, a tundrától a hegységeken át a trópusokig, a nagy tavaktól a sivatagokon át a faodúkban összegyűlő esővizekig.
Életük elképzelhetetlen víz nélkül: a nőstény az iszapba vagy a vízinövények szöveteibe rakja petéit, amik tökéletlen átalakulással fejlődnek ki, azaz nincs bábállapotuk. A petéből kb. két hét alatt kell ki az előlárva, ami már hasonlít is felnőttkori formájára. Nála kisebb lárvákat, apró állatokat eszik és fokozatosan, akár 9-15 vedléssel alakul át kifejlett szitakötővé. Ennek a folyamatnak az időtartama fajonként nagyon különböző, 2 hónaptól akár 4-5 évig is eltarthat. Azonban az imágók, azaz a kifejlett szitakötők a magyar klímán ősszel elpusztulnak, egy kivétellel: az Erdei rabló, a vizektől viszonylag távol, erdőkben telel át. A lárvák is vérszomjas ragadozók, sőt kannibálok: saját fajtájukba tartozó náluk kisebb méretű lárvákat is megesznek, a frissen vedlett még puha kültakarójú fajtárs pedig még azonos méret esetén is könnyű, energiadús préda.
forrás: http://ismeret.virtus.hu/?id=detailed_article&aid=71257 |
A nagyobb testű szitakötőfajok idősebb lárvái pedig még az ebihalakat is megeszik,a hogy ez a fenti képen is látszik.. A lárvák 'fegyvere' az álarc, ami az alsó ajkukból alakult zsákmányoló eszközzé. Villámgyorsan kinyújtható és visszahúzható, így a végén lévő mozgatható karmokkal akár 1 cm-ről is megragadhatják zsákmányukat. Ez a szerv onnan kapta a nevét, hogy egyes fajoknál, mintegy álarc eltakarja a szájszerv többi részét.
Lárva -állapot utolsó pillanatai |
Felnőtté válás |
levegőakrobaták |
A hímeknek 'birodalma' van, amit kétféle taktikával őriznek: Vannak olyan fajok, amik őrhelyükön strázsálnak, és csak időnként járőröznek, elűzik a betolakodó fajtársakat. Más fajok pedig állandóan járőröznek, ezzel nem csak térben hanem időben is felosztják az élőhelyet.
A nyár egésze evéssel és szaporodással telik. Különlegességük, hogy a rovarok többségével ellentétben hímek és nőstények is többször párzanak, bár a termékenyítéshez egyszer is elég volna. Sőt, a hím képes az előző párzásból származó ivarsejteket a nőstény ivarszervéből eltávolítani. A siker, azaz a génjeinek továbbörökítése érdekében pedig megragadja nőstényét és a peték lerakásig el sem engedi. A párválasztást is csupán látásuk segíti, még ferromonokat sem bocsájtanak ki.
Kutatás-történet:
A hazai szitakötő kutatás, nem bír túl régi hagyományokkal. Az első jeles tudós, aki ezekkel a gyönyörű ragadozó rovarokkal foglalkozott Kohaut Rezső volt. 1896-ban adta ki a hazai szitakötőfajokkal foglalkozó könyvét, aminek határozókulcsai még ma is nagy segítséget jelentenek az odonatológusoknak azaz a szitakötőkkel foglalkozó kutatóknak.
Az USA-ban a "szitakötőzés" ugyan olyan hobbi mint a madarászás vagy lepkészés. A szitakötők latin neve (odonata) után 'oding'-nak hívják ezt az elfoglaltságot.
Szerepük a világ kultúráiban:
Hopi indián edény szitakötő mintával |
Az európai kultúrákban a szitakötők a gonoszt jelenítik meg. Angliában az ördög varrótűjének is hívják, de nevének (dragontfly) szó szerinti fordítása is árulkodó: sárkánylégy. Egy román mesében az ördög által megszállott lóként szerepel, a svédek mondái szerint az ördög a szitakötők segítségével méri meg az emberek lelkét, Portugáliában pedig a szemeket lopkodják. Wales-ben a viperák szolgái, Dél-Angliában pedig az néphagyomány, hogy követik és összeragasztják a sérült kígyókat.
Az indiánok körében gyorsaságot és aktivitást szimbolizál, a Navahoknál pedig a tiszta vizet. Sok helyen megjelenik mint díszítő-elem.
Indonéziában ízletes csemegének számít a lárva és az imágó is, Kínában pedig orvosságként használják. A japánok nagy tiszteltben tartják ezeket a rovarokat, az erőt, bátorságot és boldogságot szimbolizálják számukra. Sokszor jelennek meg a művészetben és az irodalomban. Külön neve van majdnem mind a 200 ott élő szitakötőfajnak. A japán szülők szívesen adják fiúknak a szitakötő jelentésű Tombo nevet. Országukat alkotó szigetek formáját is szitakötőhöz hasonlítják, sőt Japán korábbi neve ugyan az mint a szitakötő szó archaikus formája. A mondabeli országalapítót megcsípő szúnyogot pedig egy szitakötő falta fel, azonnal.
Művészetben:
René Lalique: A Szitakötőnő |
A szecesszió Art Nouveau irányzatában népszerű motívum volt a szitakötő. Rengeteg ékszeren, poszteren és bútoron jelent meg, a leghíresebb talán René Lalique alkotása a Szitakötőnő.
Hazánkban egy kiemelkedő szobor emlékezik meg eme csodálatos rovarról: Kiss István szobrászművész alkotása, mely Budapesten, a Vérmezőn csodálható meg:
További olvasnivalók és források:
- Magyar szitakötők honlapja: http://szitakotok.hu/index.php?page=hungarian
- A ritka hegyi szitakötőről: http://szitakotok.hu/index.php?page=cordulegaster-heros
http://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%A9tcs%C3%ADkos_hegyiszitak%C3%B6t%C5%91 - Az angol szitakötőszövetség honlapja: http://www.dragonflysoc.org.uk/index.html
- Lista a különböző országok szitakötős egyesületeiről, alapítványairól, stb:
http://www.dmoz.org/Science/Biology/Flora_and_Fauna/Animalia/Arthropoda/Insecta/Odonata/ - Nemzetközi Szitakötő Szövettség: http://ecoevo.uvigo.es/WDA/wda_002.htm
- További képek a budapesti Szitakötő szoborról:
http://www.szoborlap.hu/188_szitakotok_szobor_budapest_vermezo_kiss_istvan_1979.html - Szitakötők a wikipedia-n:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Szitak%C3%B6t%C5%91k
http://en.wikipedia.org/wiki/Dragonfly
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése